Fedezd fel a ciklusod mögött rejlő tudományt | FERTI·LILY

Fedezd fel a ciklusod mögött rejlő tudományt

Fedezd fel a ciklusod mögött rejlő tudományt

Amikor bizonyos hormonok szintje megemelkedik, a nők viselkedése, türelme és empátiája megváltozhat.
Tudd meg, min is megy keresztül ilyenkor a szervezeted!

 

1-14. nap: Follikuláris fázis

Ez a fázis a ciklus első napjától (a menstruáció első napja) körülbelül a 14. napig (ovuláció) tart.
Az agyban lévő agyalapi mirigy kommunikál a hormonjaiddal, és FSH-t (follikulus-, azaz tüszőstimuláló hormont) termel.

Az ösztrogénszint a petesejt érése során emelkedik, és közvetlenül az ovuláció előtt éri el csúcspontját. Amikor ez a hormonszint megemelkedik, megindul a GnRH (gonadotropin felszabadító) hormon termelése. Ez a hormon serkenti az ovulációt, és utasítja az agyalapi mirigyet, hogy termeljen a luteinizáló (LH) és az FSH nevű hormont.

A ciklus 12. napja körül éri el csúcspontját. Ekkor a petefészkek elérik a tesztoszteron-csúcsot, ami fokozott libidót biztosít.
Pont azon a napon, amikor termékeny vagy.

 

  1. nap: Ovulációs fázis

Az LH és az FSH megemelkedett szintjei együttesen biztosítják azt, hogy a petesejt megérjen. A petesejt a petevezetéken keresztül ereszkedik le, ahol spermiumokkal találkozva a megtermékenyülés létrejöhet. Fontos, hogy az ovuláció előtti napokban történjen közösülés, hogy kellő mennyiségű spermium várakozzon a 14. napon a petevezetékben.

 

15-18. nap: A luteális fázis

A petesejt érése után az LH és az FSH szintje visszatér a normál értékre. Ilyenkor a petefészkekben a tüszők záródása a progeszteron hormon termelődését idézi elő. Ha a petesejtet az ovulációs fázisban egy sperma megtermékenyíti, akkor továbbra is progeszteront termel, így a méh nyálkahártyája elég vastaggá válik ahhoz, hogy a petesejt megtelepedjen.

Ha a petesejt nem termékenyül meg, a progeszteronszint csökkenése miatt a nyálkahártya elvékonyodik, majd lelöködik, és a petesejttel együtt a menstruáció során kiürül.

 

PCOS tény

PCOS, policisztás ovárium szindróma esetén magasabb az LH szintje a ciklus során. Ennek eredményeként a hormon nem éri el a valódi csúcsot, és ezért nem történik meg az ovuláció. Ennek eredményeként sok éretlen petesejt (ciszta) marad a méhben.

 

Most, hogy ezeknek az információknak a tudatában vagy, jobban megértheted magad, és a párodnak is elmagyarázhatod a megtermékenyülés mögött rejlő tudományt.

Scroll to top