5 termékenységi mítosz, aminek nem szabad hinni | FERTI·LILY

5 termékenységi mítosz, aminek nem szabad hinni

5 termékenységi mítosz, aminek nem szabad hinni

 

Ha eldöntöttétek, hogy kisbabát szeretnétek, jó eséllyel találkoztatok már a teherbeesés esélyének fokozására vonatkozó “hasznos tanácsokkal”. A család, a barátok és az internet jóvoltából előfordulhat, hogy számtalan termékenységi mítosszal is találkozol. De biztos vagy benne, hogy ezek valóban igazak?

A tanácsok nagy része a tudományos szakirodalom pontatlan olvasataiból, régi bölcsek meséiből, vagy egyenesen hazugságokból származik. És az sem segít, hogy a középiskolai szexuális felvilágosító órán korántsem hangzik minden fontos információ, amit a szexuális életről és a teherbeesésről tudni kell. Ebben a cikkben leleplezünk öt gyakori termékenységi mítoszt.

Lássuk is!

 

  1. A köptető szirup szedése az ovuláció alatt termékenyebbé tesz

Egyszerű megoldásnak hangzik, igaz?

A köptető szirupok hatóanyagai (mint pl. guaifenezin) elfolyósítják a légutakban lévő nyákot, hogy könnyebb legyen a váladék felköhögése és a légutak kitisztulása. Az elgondolás lényege, hogy a méhnyaknyákot is elfolyósítják, és így a spermiumok könnyebben elérik a petesejtet. A méhnyak nyálkájának ez a változása természetes módon az ovuláció körül következik be, így a köhögés elleni szirup szedése (elméletileg) fokozhatná azt.

A helyzet azonban az, hogy a méhnyaknyák mennyisége is számít (minél több van, annál jobb), nem elég csak hígnak és csúszósnak lennie. A köptetők nem befolyásolják a nyálka mennyiségét, így annak esetleges elfolyósodása értelmetlenné válna. Ráadásul a köptetők terhesség alatti alkalmazása sem javasolt kifejezetten. Mindenesetre a legjobb, ha kerülöd a köptetők alkalmazását, hiszen az ovulációs időszakban esetenként akár már korábban megtörténhetett a megtermékenyülés.

 

  1. Ha a szexuális együttlét után a hátadon fekszel feltett lábakkal, az növeli a teherbeesés esélyét

Ez az egyik legelterjedtebb termékenységi mítosz. Az elképzelés szerint az együttlét után felhúzott lábakkal fekve megnő a méhbe jutó és a petesejthez úszó spermiumok száma, mivel a gravitáció az oldaladon áll. Ez azonban nem igazolódott be. Egy 2016-os, 500 db méhen belüli megtermékenyítésen átesett nő bevonásával végzett tanulmány szerint nem volt különbség a terhességi arányban azok között a nők között, akik 15 percig feküdtek vagy felálltak a beavatkozás után [1].

Fontos megjegyezni, hogy nincs összehasonlítható tanulmány azokról a nőkről, akik normál szexuális együttlét útján akarnak teherbe esni. Tehát igen, elképzelhető, hogy más az eredmény, de a szakértők ezt erősen kétlik.

Ahhoz, hogy a spermiumok a legjobb eséllyel juthassanak be a méhbe, próbáld ki a FERTI-LILY megtermékenyülést elősegítő kelyhet.

A klinikai vizsgálatok szerint 48%-kal növeli a teherbeesés esélyét, és a szexuális együttlét után akár 1 órán keresztül is biztonságosan viselhető. A spermiumot a helyén tartja és megakadályozza a szivárgást, így viselheted zuhanyzás, mosdóba járás, vagy gyakorlatilag bármi más közben is, így nincs szükség a gyertyapózban várakozásra!

 

  1. A férfiak örökké termékenyek maradnak

Az optimális termékenység szempontjából ez az állítás is a termékenységi mítoszok egyikének tekinthető. Bár ismerhetsz olyan hírességeket vagy férfiakat akár személyesen is, akik 50-es, 60-as vagy 70-es éveikben lettek apák, a szüléseknek csak körülbelül 5%-a köszönhető 45 év feletti apáknak [2]. A férfiak és a nők termékenysége egyaránt csökken az életkorukkal, ám jellemzően nem ugyanakkor.

A nők termékenysége jellemzően a 30-as éveik közepén-végén kezd csökkenni, és a 40-es éveikben már statisztikailag ritkaságszámba megy a reprodukciós segítség nélküli fogamzás. Körülbelül 50 éves korban kezdődik a menopauza. A férfiak optimális termékenysége 50 éves koruk körül kezd csökkenni. Ebben az időszakban gyakoribb a merevedési zavar, és csökken a spermiumok minősége [3]. Ezáltal csökken a valószínűsége annak, hogy a spermiumok képesek elúszni és megtermékenyíteni a petesejtet.

 

  1. A fogamzásgátló szedése a múltban károsítja a későbbi fogamzóképességet

Kevés bizonyíték van arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók szedése károsítja a későbbi fogamzóképességet. Még akkor is, ha több éven át szedtél fogamzásgátlót. A European Active Surveillance Study on Oral Contraceptives (Szájon át szedhető fogamzásgátlókkal kapcsolatos európai aktív megfigyelési tanulmány) megállapította, hogy a korábban hormonális orális fogamzásgátlót használók 21%-a a fogamzásgátló abbahagyását követő első ciklusban képes volt teherbe esni. Tizenkét hónap elteltével 80%-uk esett teherbe [4]. Ez hasonló az NHS által közölt átlagos fogamzási arányokhoz [5].

Néha azonban a hormonális fogamzásgátlás elfedheti más reprodukciós rendellenességek, például a policisztás ovárium (petefészek) szindróma (PCOS) tüneteit. Az olyan állapotok, mint a PCOS, megnehezíthetik a teherbeesést, különösen, ha nem is tudod, hogy ilyen betegséged van. Fontos, hogy keresd fel nőgyógyászodat, ha a fogamzásgátló abbahagyása után három hónapnál hosszabb ideig tartó szabálytalanságot észlelsz a ciklusodban, hogy ki tudjátok zárni a háttérben álló problémákat.

 

  1. Ha anyukádnak könnyű volt teherbe esni, akkor neked is az lesz

Anyukáink rengeteg csodálatos tulajdonságot adhatnak át nekünk, de a reprodukciós sikerük nem feltétlenül tartozik közéjük. Rengeteg gén kerül mindannyiunk genetikai állományába mindkét szülőnktől, ami egyedivé tesz bennünket. Ráadásul nincs olyan, hogy “termékenységi gén”, amely esetleg öröklődhetne, amennyire ezt ma tudjuk.

Emellett anyukád és Te más környezetben élhettetek, más ételeket ehettetek, és más volt a fizikai aktivitásotok, amíg felnőttetek. Ezek az életmódbeli tényezők általában sokkal nagyobb hatással vannak a termékenységre, mint a legtöbb örökletes tulajdonság. Kivételt képeznek ez alól az olyan állapotok, mint a PCOS és az endometriózis, amelyeknek vannak örökletes összetevői, és megnehezíthetik a teherbeesést [6], de nem teszik lehetetlenné. Ha úgy gondolod, hogy örökölhettél valamilyen betegséget az édesanyádtól, keresd fel a nőgyógyászodat a diagnózis felállítása érdekében.

 

Merre tovább?

Nem mindig könnyű megkülönböztetni a termékenységi mítoszokat a tényektől, főleg, amikor a teherbeesés a cél. Bár az internet hasznos információk kincsesbányája, ugyanakkor rengeteg hamis információt is találhatsz. Kérd a nőgyógyászod segítségét, hogy jobban fel tudj készülni a teherbeesésre.

Ha még egy kis segítséget szeretnél kapni ehhez a kis csodához, próbáld ki a FERTI-LILY megtermékenyülést elősegítő kelyhet. Klinikailag bizonyítottan 48%-kal növeli a terhesség esélyét [7], orvosok, hormonok és invazív eljárások nélkül.

 

[1] European Society of Human Reproduction and Embryology: A short period of bed rest after intrauterine insemination makes no difference to pregnancy rates

[2] The Office for National Statistics: Births by parents’ characteristics in England and Wales: 2016

[3] Harris, I. D., Fronczak, C., Roth, L., & Meacham, R. B. (2011). Fertility and the aging male. Reviews in urology, 13(4), e184–e190. PMID: 22232567

[4] Cronin, M., Schellschmidt, I., & Dinger, J. (2009). Rate of pregnancy after using drospirenone and other progestin-containing oral contraceptives. Obstetrics and gynecology, 114(3), 616–622. https://doi.org/10.1097/AOG.0b013e3181b46f54

[5] National Health Service: How long does it usually take to get pregnant?

[6] Everyday Health: What Causes PCOS? 7 Factors That May Affect Your Risk

[7] *Egy klinikai vizsgálat során a FERTI·LILY megtermékenyülést elősegítő kelyhet 3 cikluson át alkalmazó nők 48%-kal nagyobb valószínűséggel estek teherbe.

Scroll to top