A méhnyakváladék termékenységjelző eszközként való használata | FERTI·LILY

A méhnyakváladék termékenységjelző eszközként való használata

A méhnyakváladék termékenységjelző eszközként való használata

A menstruációs ciklus során bekövetkező hormonális változások sok mindenre messzemenő hatással lehetnek. Amellett, hogy a hormonok hatással vannak a hangulatodra, az étvágyadra, a bőrödre és az alvásodra, a hüvelyi környezetre is. Különösen a méhnyakváladék állagára, amely attól függően változik, hogy ciklusod melyik szakaszában vagy. Ha megtanulod felismerni ezeket a változásokat, a méhnyakváladék hasznos termékenységjelző eszköz lehet. Olvasson tovább, hogy megtudja, hogyan.

Hogyan kapcsolódik a méhnyakváladék a termékenységhez?

A méhnyakváladék állaga és textúrája megváltozik, hogy a termékeny napokon fogékonyabbá váljon a spermiumok számára. Segít a spermiumoknak túlélni a hüvely ellenséges környezetében, és megkönnyíti számukra, hogy beússzanak a méhbe.

Ellentétben az alaphőmérséklettel, amely azt jelzi, ha peteérésed van, és azt is csak kissé megkésve, a méhnyakváladék az ovuláció előrejelzőként működhet. A közvetlenül az ovuláció előtt felszabaduló ösztrogén a nyáktermelés fokozódásához vezet, ezért a méhnyaknyák nyúlóssá és folyékonyabbá, még síkosabbá válik. Amikor tehát a hüvelyváladék tiszta és síkos lesz, akkor már közel vagy az ovulációhoz, tehát a termékeny időszakban vagy.

Az ovuláció után a progeszteronhormon a méhnyaknyák megvastagodását eredményezi, és ezáltal segít újra lezárni a méhnyakat.

 

Ahogy a ciklusod előrehalad, úgy változik a méhnyaknyák állaga is.

  • Menstruáció: Menstruáció alatt nem lehet rendesen mintát venni a méhnyakváladékból.
  • Follikuláris fázis: A menstruáció és a peteérés között a nyák először krémes és lágy, majd nedves és átlátszó lesz.
  • A peteérés előtti időszak: A nyálka kissé sűrűbbé és nyúlóssá válik, de tiszta marad, mint a nyers tojásfehérje. Ekkor vagy a legtermékenyebb.
  • Az ovuláció után: A váladék száraz vagy ragacsos marad, amíg a menstruáció újra be nem indul.

Hogyan ellenőrizheted a méhnyaknyákot?

A méhnyaknyák otthoni ellenőrzése egyszerű, ha tudod, hogyan kell. Íme, hogyan ellenőrizheted magad 4 egyszerű lépésben:

1.Mosd meg a kezed (a körmeidet is érdemes levágnod, hogy elkerüld a karmolást).

2.Keress egy kényelmes pozíciót, például ülj le a WC-re, guggolj le, vagy tedd fel fél lábad a fürdőkád szélére.

3.Dugd be az egyik ujjadat a hüvelyedbe. Ha sok a váladék, nem muszáj mélyebbre, de a méhnyak közelében a legjobb.

4.Vedd ki az ujjadat, és vizsgáld meg a nyák állagát úgy, hogy először megnézed, majd a hüvelykujjad és a mutatóujjad között összedörzsölöd, ezután pedig széthúzod az ujjaidat, hogy lásd, mennyire nyúlós. Ha tiszta, nedves és nyúlós, akkor termékeny vagy.

Tippek:

Ne ellenőrizd a méhnyakváladékot szex közben vagy után. Az izgalmi folyadékok miatt úgy tűnhet, mintha peteérésed lenne, holott nincs.

A székletürítés valójában a méhnyák egy részét is lefelé mozgatja, ezért a legegyszerűbb lehet székletürítés után ellenőrizni.  Ne feledd, hogy először kezet kell mosnod.

Ha PCOS-ben szenvedsz, a méhnyakváladékod egy kicsit kevésbé lehet megbízható. Érdemes kipróbálnod az ovuláció nyomon követésének további módszereit is, például az alaptesthőmérséklet-mérést vagy egyéb ovuláció-előrejelző tesztek használatát.

Ügyelj a megfelelő hidratációra. Az emberek gyakran nem fogyasztanak elég vizet, pedig a méhnyaknyák megfelelő termelődéséhez hidratáltnak kell lenned.

Egyéb méhnyakváltozások, amelyekre figyelni kell

A menstruációs ciklus fázisától függően a méhnyak más módon is változik – ezek közül néhány szintén hasznos jelzője lehet annak, hogy mikor lesz peteérésed.

Az ovulációhoz közeledve elég magasan ül, nedvesebb és puhább tapintású. A méhnyakon lévő lyuk (méhszáj), amely a méhhel való kapcsolatot jelenti, valóban kitágul egy kicsit. Nehéz tapintással megállapítani, de néhány nő érzi a különbséget.

Van egy remek rövidítés arra, hogy megjegyezd, milyennek kellene érezned a méhnyakad, amikor peteérésed van. SHOW: Lágy(soft), magas(high), nyitott(open) és nedves(wet). Ilyenkor vagy a legtermékenyebb. Hasonló érzés, mint az ajkad.

Az ovuláció után a méhnyak alacsonyabban van, szárazabb és feszesebb lesz, és a méhszáj zártabb. Ez történhet közvetlenül az ovuláció után vagy néhány napon belül.

A menstruációs vérzés alatt a méhnyak pozíciója alacsony lesz, és a méhnyak kemény tapintásúvá válik – mint az orrod hegye. A méhszáj kissé kinyílik, hogy a menstruációs vér ki tudjon folyni a méhből, de a menstruáció végeztével ismét bezáródik.

Scroll to top