Ezzel a 7 tippel optimalizálhatod a petesejtjeid egészségét | FERTI·LILY

Ezzel a 7 tippel optimalizálhatod a petesejtjeid egészségét

Ezzel a 7 tippel optimalizálhatod a petesejtjeid egészségét

Mindannyian hallottuk már a félelmetes mondatot, miszerint a kor előrehaladtával csökken a megmaradt petesejtek száma. A megmaradt petesejtek minősége azonban létfontosságú a fogantatáshoz. Megértjük a küzdelmet, ismét egy újabb dolog, amire gondolni kell az teherbeesés során, de tudd, hogy mi itt vagyunk, hogy segítsünk Neked! A teherbeeséshez vezető út során fontos, hogy jó minőségű petesejtjeid legyenek, és egészséges DNS-t tartalmazzanak, és az egészséges petesejt = egészséges baba. Azért vagyunk itt, hogy adjunk néhány tippet, hogyan optimalizálhatod petesejtjeid egészségét. Szeretnénk azonban felhívni a figyelmed arra, hogy magát a petesejt minőségét nem lehet javítani az ovuláció után, sokkal inkább arról van szó, hogy megelőzzük a többi megmaradt petesejt DNS-ének jövőbeli károsodását [1] Denise Noyer-Erez, a termékenységi keresztanya (@fertilitygodmother), a párok teherbeesését segítő termékenységi szakértő tippjeivel.

Van mód az egészséges petesejtek meghatározására?

Bár léteznek olyan vizsgálatok, amelyekkel meg lehet állapítani, hogy hány petesejted maradt, a minőségüket azonban nagyon nehéz megállapítani. Ezért azt javasoljuk, hogy próbálj meg mindent megtenni petesejtjeid egészségének védelme érdekében, hogy a lehető legnagyobb esélyed legyen a fogantatásra. Vannak azonban hormonmutatók, amelyekkel meghatározható a petesejtek minősége [2].

  • FSH: a minőség akkor tekinthető alacsonynak, ha a petefészkek nem reagálnak a follikulus-stimuláló hormon (FSH) normális jelére. Ennek a hormonnak a magasabb szintje alacsonyabb minőségű petesejtek indikátora lehet.
  • AMH: Gyakran az alacsony petefészek tartalék a petesejtek alacsonyabb minőségével függ össze. Így a petefészek tartalékot az Anti-Müllerian Hormon (AMH) segítségével határozzák meg, e hormon alacsonyabb szintje a petefészek tartalék szintjét jelzi. Meg kell azonban jegyezni, hogy lehetséges, hogy a petefészek tartalék alacsony, de még mindig van lehetőség a fogamzásra jobb minőségű petesejtekkel.

 

Mikor érdemes elkezdeni a petesejtek egészségének optimalizálását?

A peteérés előtt körülbelül két-négy hónappal ajánlott elkezdeni a petesejtek egészségének javítását [2]. Így segíthetsz javítani a tüszősejteken, mielőtt azokból kifejlődne az ovulációra kész, végleges petesejt. Ahogy azt @fertilitygodmother is elmondta, az egyik leggyakoribb dolog, amivel találkozik, hogy a nők nincsenek tisztában azzal, hogy minimum 100 nap kell ahhoz, hogy valóban optimalizáljuk a petesejt egészségét!  Ez azt jelenti, hogy a petesejtnek, amit ebben a ciklusban ovulálsz, 100 napra volt szüksége, hogy abban a tüszőben növekedjen, hogy ebben a ciklusban felszabaduljon.  Itt a lehetőség, hogy változtass a petesejtjeid minőségén.

Mit tehetsz tehát, hogy optimalizáld a petesejted egészségét?

Lássuk a 7 fő tanácsunkat:

  • Javítsd a véráramlást.
  • Tartsd be a gyulladáscsökkentő étrendet.
  • Szedj olyan étrend-kiegészítőket, amelyek támogatják a teherbeesést.
  • Hagyd abba a dohányzást.
  • Tarts egészséges testsúlyt.
  • Szüntesd meg a stresszt az életedben, amennyire csak tudod.
  • Kerüld a méreganyagokat.

A véráramlás javítása

A vérkeringés fontos, hogy az oxigén eljusson a petefészkekhez. De hogyan lehet jó a vérkeringés?  Denise (@fertilitygodmother) a mozgás fontosságát hangsúlyozza. Ha egész nap ülsz, az olyan, mintha görcsöt tennél a tömlőbe, a víz így is kijön, de nem olyan optimálisan, mint lehetne. Mint tudjuk, a testünk mozgásra termett, ezért nagyon hasznos, ha felkelsz és sétálsz. Emellett a stressz kezelése nagyon fontos. Ha állandó stresszben vagy, a szaporító szervek véráramlása romlik, ezért fontos, hogy legyenek stratégiád arra, hogy megszabadulj az életedben lévő stressztől. A keringés szempontjából előnyös egyéb módszerek a masszázs, a meditáció és az akupunktúra. Mindezek jók, hogy segítsenek az általános egészségmegőrzésben, ami közvetlenül optimalizálja petesejtjeid egészségét is. Tökéletes ürügy arra, hogy időt szánj magadra 😉.

Gyulladáscsökkentő étrend és tápanyagban dús élelmiszerek fogyasztása

A gyulladáscsökkentő étrend segít az oxidatív stressz kezelésében. A szervezetben jelen lévő szabadgyökök és antioxidánsok egyensúlyhiánya a sejtek károsodását eredményezheti. Ez az oxidatív stressz hozzájárul a sejtek öregedéséhez. Ennek megelőzése érdekében azt javasoljuk, hogy fogyassz gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású élelmiszereket diófélék, magvak, zöld színű zöldségek, piros és lila gyümölcsök, stb. beépítésével.

A gyulladást okozónak tartott élelmiszerek a kenyerek, édességek, cukorkák, sütemények, feldolgozott zsírok, sült ételek, tehát olyan élelmiszerek, amelyeket javasoljuk, hogy hagyd ki az étrendedből [3]. Mindig konzultálj egészségügyi szakértővel, mielőtt úgy döntesz, hogy megváltoztatod az étrendedet, hogy a szervezeted biztosan megkapja a szükséges tápanyagokat.

Denise (@fertilitygodmother) szerint jó minőségű fehérjét kellene fogyasztanod.  A fehérjére szükség van a tested növekedéséhez és javításához, valamint ahhoz, hogy a sejtjeid energiát termeljenek.  A petesejtjeidnek rengeteg energiára van szükségük, ahogy azt el tudod képzelni, mert rengeteg energiára van szükség ahhoz, hogy egy baba létrejöjjön. Emellett rengeteg zöldséget is kellene fogyasztanod, körülbelül napi 8 adagot. Főleg zöldet, de lehetőleg a szivárvány minden színében.  Ezek a zöldségek segítenek oxigénnel ellátni a szervezetedet, sok tápanyagot adnak, hogy segítsenek megvédeni az összes sejtedet, köztük a petesejtjeidet is!

Teherbeesést támogató étrend-kiegészítők beépítése

Amikor eldöntöd, hogy milyen teherbeesést támogató étrend-kiegészítőket szedj, vedd figyelembe, hogy nagyon fontos, hogy klinikailag bizonyítottan hatékony tápanyagokat tartalmazó kiegészítőket válassz. Egyes étrend-kiegészítők, amelyek esetleg nem kutatásokon alapulnak, károsíthatják is a petesejtek minőségét. De az étrend-kiegészítők szedése mellett is kiemelten ügyelj a kiegyensúlyozott, vegyes, tápanyagdús táplálkozásra, amely lehetőleg teljes értékű legyen.

Dohányzás abbahagyása

A dohányzás abbahagyása erősen ajánlott, ha teherbe szeretnél esni. Tanulmányok bizonyították, hogy a dohányzás csökkenti a fogamzás esélyét és a termékenységet. Ez a cigarettában lévő vegyi anyagoknak köszönhető, amelyek hatására mutálódhat a petesejt DNS-e [4]. Tudjuk, hogy sokak számára ez nehézséget jelenthet, de ma már számos módszer létezik a leszokásra, mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelőt. Fordulj tanácsért egészségügyi szakemberhez.

 

Az egészséges testsúly fenntartása

Az egészséges testsúly hozzájárulhat a termékenységhez. Míg a túlsúly magasabb oxidatív stresszt eredményezhet, az alultápláltság szintén jelentősen befolyásolhatja a termékenységedet. Ha úgy érzed, hogy extra segítségre van szükséged céljaid eléréséhez, kérj segítséget egy táplálkozási szakembertől vagy orvostól, hogy a helyes útra térj.

Ahhoz, hogy megőrizd egészséges testsúlyod, ügyelj az elegendő testmozgásra (ideálisan napi 30 perc) és a teljes értékű, finomított szénhidrátban szegény étrendre.

Stresszkezelés

A stressz kezelése létfontosságú ahhoz, hogy egészséges környezetet teremts a petesejtek fejlődéséhez. Ez azért fontos, mert a stressz a prolaktin- és kortizolszint emelkedését eredményezheti, ami hatással van a petesejtek minőségére és termelésére. Ne feledd, hogy szánj időt magadra és a partneredre, becsüld meg az élet nyugodt pillanatait. Az olyan tevékenységek, mint a meditáció, a jóga, a masszázs, a séták vagy a hosszú fürdők mind hozzájárulhatnak a stressz csökkentéséhez [2]

Kerüld a méreganyagokat

A méreganyagok lehető legnagyobb mértékű kerülése segíthet a fogantatás útján és javíthatja a petesejt egészségét. Sajnos számtalan olyan méreganyag fordul elő a világunkban, amelyek képesek megzavarni a hormonszintünket. Ennek leküzdésére próbáljon meg biotermékeket beépíteni az étrendjébe, és kerülje a sok vegyszert tartalmazó termékeket (tisztítószerek, kozmetikumok) [3].

 

Nyugodt lehetsz, hogy elég időd van arra, hogy optimalizáld a petesejted egészségét. Kezdd el a felkészülést körülbelül két-négy hónappal az ovulációd előtt, és gondoskodj arról, hogy elegendő alvást és pihenőidőt biztosíts, valamint egészséges étrendet tarts. Sok erőt kívánunk ehhez az úthoz.

Reméljük, hogy ezek a tippek támogatnak az egészséges rutin kialakításában. Melyik az a dolog, amit már most elkezdhetsz beépíteni az életmódodba?

 

[1] Overlake Reproductive Health. (2021, May 18). Now May Be The Perfect Time To Improve Your Egg Quality. Retrieved from https://fertileweb.com/now-may-be-the-perfect-time-to-improve-your-egg-quality/

[2] Infertility Aide. (2021, May 27). 10 ways to improve egg quality before pregnancy or IVF. Retrieved from https://www.infertilityaide.com/blog/10-ways-to-improve-egg-quality-before-pregnancy-or-ivf

[3] Gabardy, J. (2018, December 14). Egg Quality vs. Age: What you’ve been told is wrong. Retrieved from http://www.sweetbeetacupuncture.com/blog/2017/10/4/eggs-age-what-youve-been-told-is-wrong

[4] Fertility Family. (2021, May 14). How to improve egg quality for pregnancy. Retrieved from https://www.fertilityfamily.co.uk/blog/how-to-improve-egg-quality-for-pregnancy/

Scroll to top